Tımar Sistemi Kaldırılıyor

7.Sınıf sosyal bilgiler ders kitabı cevapları,7.Sınıf anıttepe yayınları sosyal bilgiler ders kitabı cevapları,7.Sınıf sosyal bilgiler ders kitabı sayfa 135 ve 136'ün cevapları,7.Sınıf sosyal bilgiler ders kitabı düşünelim-tartışalım cevapları,üniteye hazırlık soru ve cevapları

1-)  Sizce tımar sistemi,ekonomisi sanayiye dayanan toplumlarda uygulanabilir mi? Uygulanamaz çünkü  tımar sistemi tarım ekonomisine dayandığı için sanayide uygulanması çok zordur sanayi sürekli seri üretim yaptığından ve de sürekli piyasaya aktarılması gerektiğinden ve geniş bir alan kapsamında olmadığından toplanması da güç olur .


2-)  O dönemde padişah olsaydınız ülkenin Avrupa'dan geri kalmaması için hangi önlemleri alırdınız?   sosyalciler.com
 Yenilikleri takip eder ve geri bırakacak düşüncelerden uzak dururdum.Avrupa'dan uzmanlar getirerek Osmanlı devletinin nasıl Avrupa seviyesine ulaşması gerektiği ile ilgili önlemler alır projeler geliştirirdim.3-)  Balta limanından ülkemize ait ürünlerinin ticaretinin yabancılar tarafından gerçekleştirilmesinin osmanlı devletine zararları neler olmuş olabilir?

Ülkemizi bir ham madde ve pazar haline getirmiş,ekonomisi çökmüş zor durumda bırakmıştır.Osmanlı devleti dışa bağımlı hale gelmiştir.  sosyalciler.com

4-)  Osmanlı devletinin dışa bağımlı hale gelmesinin nedenleri arasında çağa uygun bir tarım sistemi geliştirememiş olmasının rolü neler olmuş olabilir?  

Osmanlı Devleti tımar sisteminin bozulmasının ardından iyi bir sistem kuramamış ve ekonomi çökmüştür.Bunda en önemli etken kapitülasyonun olumsuz etkisi ve yenilikleri devlete uygulanamamış olmasındandır.yeteri kadar ürün üretilememiş olması ve üretilen ürünlerin de ihtiyacı karşılayamaması sebepleriyle Osmanlı dışa bağımlı hale gelmiştir.   sosyalciler.com12 yorum:

tuana dedi ki...

siteye bayıldımmmm.....

Deniz dedi ki...

tımar sisteminin kaldırılması sonucu nelerdir?

Adsız dedi ki...

sonucu bulmaktann çekinmek yok

Adsız dedi ki...

süper site

Adsız dedi ki...

çok teşekkürler süpersiniz :D

Adsız dedi ki...

ellerinize sağlık

Adsız dedi ki...

çok işime yaradı

Adsız dedi ki...

ALLAH RAZI OLSUN VALLA COK IYI OLDUU

Adsız dedi ki...

çoooooooooooooooook güzelllll bir site artık bütün sosyal ödevlerimi burdan yapacağım.....

Adsız dedi ki...

yaaa...harikasınız..

Adsız dedi ki...

tesekkurler sayenızde hocanın gözune daha cok gırdım :D :D :D D: D: D: D. D. D:d: D.d D: D:

busra aydın dedi ki...

çok güzel bi site sizin sayenizde bütün ödevlerimi burdan yapıyorum :)

Yorum Gönder

 
 
 

Sponsorlu bağlantılar